Często my, alergolodzy, jesteśmy pytani kiedy po podaniu „szczepionki” odczulającej można dziecko szczepić w Poradni Pediatrycznej. Podczas odczulania podaje się małe dawki alergenu, na który pacjent jest uczulony. Natomiast szczepienia obowiązkowe czy dodatkowe – zawierają zabite lub osłabione bakterie lub wirusy czy ich immunogenne fragmenty. Nie potrzebne są długie terminy przerw. Jeżeli pacjent po odczulaniu czuje się dobrze – to już na drugi lub trzeci dzień może się szczepić (nie w tę samą rękę).

Czy rekomendujemy szczepienie p/w grypie?

Tu wymagane jest bardzo indywidualne podejście. Nie ma prostej, jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli pacjent z astmą pracuje w dużych skupiskach ludzkich,  często choruje z podwyższoną temperaturą oraz objawami grypowymi – to bez wątpienia  tak.

Jeżeli jest to dziecko uczęszczające do  przedszkola, które często choruje,  jest osłabione po wielu antybiotykach albo w wywiadzie ma zapalenia płuc czy oskrzeli przebiegające z podwyższoną temperaturą  to tak .

Można powiedzieć, że osoby nawet bez alergii, ale z racji wykonywanego zawodu stykają się z dużą ilością ludzi (służba zdrowia, urzędy, policja, nauczyciele, przedszkolanki) – bez wątpienia powinni się szczepić.