Czas pylenia w tym roku będzie krótki ,za to bardzo intensywny.Do gabinetów alergologów zgłaszają się pacjenci którym dokucza zespół charakterystycznych objawów dla pyłkowicy – uczulenia na pyłek traw,drzew,chwastów.
Kichanie salwami po kilka-kilkanaście razy z rzędu ,katar jak „woda z kranu” , obfity,wodnisty,nie zmienia barwy ani gęstości po kilku dniach. Jak odróżnić ten katar od zwykłego kataru infekcyjnego ( także często dopada nas wiosną gdy organizm po zimie jest osłabiony i łatwo infekuje się pospolitym Rhinowirusem)? Katar alergiczny często zaostrza się na powietrzu- a maleje w zamkniętych pomieszczeniach,katar wirusowy odwrotnie- lżej oddycha się nosem na powietrzu a gorzej w domu.Katar wirusowy po 2- 3 dniach wodnistego ,przechodzi w fazę żółtawą ,zielonkawą i staje się gęsty. Często towarzyszą mu objawy infekcji,osłabienie,stan podgorączkowy .
Katar alergiczny przez cały okres pylenia jest wodnisty i bardzo obfity.Świetnie reaguje na leki przeciw histaminowe i miejscowo działający steryd. Katar infekcyjny – słabo lub wcale nie reaguje na leki p/w alergiczne.
Katarowi alergicznemu często towarzyszy upiorny świąd w gardle ,w uszach,nosie . Swędzą i łzawią oczy.
Może pojawić się obrzęk spojówek aż do ” galaretki” w oczach jak często mówią pacjenci. Jeżeli jeszcze katar ten pojawia się cyklicznie o tej samej porze roku ,daje to bardzo duże prawdopodobieństwo alergii. Natomiast alergiczny nieżyt nosa całoroczny ,często spowodowany alergią na roztocza kurzu domowego – nie jest już taki „oczywisty”. Przy większym stężeniu roztoczy -dochodzi do obrzęku śluzówki małżowin nosowych które zatykają przewody nosowe doprowadzając do niedrożności nosa , tzw „blokady ” nosa.
Nie ma wydzieliny z nosa ale nos jest całkowicie lub częściowo niedrożny. Kichanie nie jest takie częste jak w uczuleniu na pyłki. Jeżeli taki stan utrzymuje się dłużej może dojść do infekcji zatok obocznych nosa,polipowatości ,ropnych nadkażeń . Jeżeli katar ropny czy zapalenia zatok nawracają często ,radzę wykonać wymaz bakteriologiczny z nosa ,morfologię z rozmazem ,eozynofilię bezwzględną z surowicy krwi ewentualnie poziom IgE . Na podstawie tych badań różnicowanie może okazać się dużo łatwiejsze.