Okres grzewczy (październik -kwiecień) to zawsze okres wzmożonego kaszlu.
Kaszel jest objawem wielu schorzeń a receptory kaszlu znajdują się w wielu miejscach układu oddechowego ,znajdują się też w migdałkach. Dlatego dobrze jest obserwować swój organizm i rozróżniać:
• Suchy ,wymuszony ,bardziej podobny do chrząkania kaszel z receptorów gardła ,migdałków ,także przy refluksie żołądkowo-przełykowym . Leczenie stanu zapalnego tych okolic a także tabletki znieczulające gardło i dezynfekujące ( typu Cholisept intense,Tantum Verde,Orofar i tym podobne)na ogół szybko przynosi ulgę .Jeżeli ten stan często nawraca – wskazana jest diagnostyka bakteriologiczna ( wymaz z gardła) oraz w razie potrzeby diagnostyka refleksu żołądkowo-przełykowego.
• Kaszel szczekający – krtaniowy, często z towarzyszącym bólem okolic krtani i tchawicy. Jest to kaszel suchy, bez tzw. flegmy.Wydzielina może pojawić się, jeżeli proces zapalny „zejdzie” niżej do tchawicy lub oskrzeli. Może towarzyszyć mu gorączka, ale nie zawsze. Dobrze działają inhalacje z soli fizjologicznej ( lekko podgrzanej -nigdy zimnej).U małych dzieci zapalenie krtani szybko może przejść w obrzęk krtani – wtedy objawy są dość dramatyczne, występuje tzw. duszność krtaniowa często ze słyszalnym świstem WDECHOWYM. Ten stan wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza, w izbie przyjęć szpitala, w każdym razie –SZYBKIEJ INTERWENCJI lekarskiej.
• Kaszel w zapaleniu tchawicy –często łączy się z dużą bolesnością w przebiegu tchawicy ( za mostkiem) w trakcie kaszlu. Chory odruchowo wstrzymuje kaszel. Dziecko skarży się na ból i płacze w czasie kaszlu. W tym stanie inhalacje są najlepszą metodą leczenia. W grę wchodzą leki rozrzedzające wydzielinę tzw. mukolityki – w tym Mucosolvan z solą fizjologiczną 2x dziennie .Często konieczny jest lek przeciw zapalny, nie obędzie się bez wizyty u lekarza.
• Kaszel oskrzelowy – na początku głęboki, męczący bez wydzieliny, następnie ( po kilku dniach) przechodzący w kaszel z obfitym odksztuszaniem tzw. flegmy. Faza odksztuszania jest „samooczyszczaniem „ się układu oddechowego i dlatego NIGDY w mokrym , wykrztuśnym kaszlu nie stosuje się preparatów ( syropy,tabletki) hamujących kaszel ,z zawartością np. kodeiny .Raczej dążymy do odkaszlenia tej wydzieliny, zachęcamy dziecko do odkaszliwania co najmniej 2x na godzinę a jeżeli samo nie potrafi dobrze odkrztusić – staramy się w pozycji tzw.drenażowej – z główką niżej niż klatka piersiowa – opukać dłonią złożoną w łódeczkę plecki od łopatek do ramion.
• Kaszel przy zapaleniu oskrzelików i płuc- łączy się z ciężkim stanem ogólnym dziecka ,z wysoką gorączką ,parametrami zapalenia ( OB.CRP,Leukocytoza) ,często kaszel jest bardzo częsty, uniemożliwia sen. Dość często występuję bóle w okolicy brzucha .Wymaga szybkiej interwencji lekarza!!
• Kaszel który trwa powyżej 6 tygodni –często świadczy o nadreaktywnych drogach oddechowych ( w przebiegu infekcji lub alergizacji) i wymaga dalszej diagnostyki.

To kropla w morzu wiedzy o kaszlu – cdn.……