Okres jesienno-zimowy sprzyja przeziębieniom i do lekarzy alergologów oraz pulmonologów zgłasza się zwiększona liczba pacjentów skarżących się na kaszel.
Nie ma chyba bardziej żmudnego wywiadu aby się dowiedzieć czegoś wiecej.
Na jakie pytania musicie `państwo być przygotowani?
Ile trwa kaszel – od kiedy? Czy rozpoczął się w trakcie infekcji , czy była wtedy gorączka i jak wysoka. Czy kaszel występuję częściej w nocy ,w dzień, po wysiłku,po śmiechu.
Czy jest to kaszel szczekający,dudniący,świszczący.Uwaga!Często bardzo pomaga nagranie choćby na dyktafon w telefonie takiego kaszlu- dla mnie jako diagnosty -takie nagranie jest ogromnie pomocne.Już na „ucho” słychać czy jest to kaszel z górnych czy dolnych dróg oddechowych Czy jest to kaszel tzw produktywny -czyli słychać odkrztuszanie wydzieliny,czy też suchy ,męczący bez możliwości wykrztuszenia czegokolwiek.
Czy kaszel prowokowany jest przez sytuację czy też jakiś np.pokarm.Często u osób z alergią lub co gorsza z anafilaksją występuje kaszel po zjedzeniu orzechów,miodu,ryb,owoców morza.

Kiedy kaszel wymaga konsultacji lekarza: u dzieci poniżej 4 roku życia -zawsze. U starszych – jeżeli cykl kaszlu powtarza się częściej niż 10 razy na dobę.Zawsze -jeżeli jest to kaszel szczekający,jeżeli występuje „zanoszenie”się dziecka -czyli krótkie okresy bezdechu podczas kaszlu. Jeżeli kaszel budzi dziecko w nocy,czy też gdy dziecko w trakcie ataków kaszlu wymiotuje.
Jeżeli kaszel trwa więcej niż 6 tygodni. Jeżeli w okresach kaszlu jest podwyższona temperatura ciała. Kiedy dziecko płacze w czasie kaszlu i skarży się na ból w klatce piersiowej.