Pielęgnacja skóry atopowej( część 1)

Czy można traktować kąpiel jako procedurę leczniczą w atopowym zapaleniu skóry (AZS)?

Zdecydowanie TAK.  Ma ona na celu bezpośrednie nawodnienie,nawilżenie bardzo suchego u atopików naskórka.W czasie kąpieli złuszcza się najbardziej zewnętrzna,rogowa część naskórka ze wszystkimi zanieczyszczeniami oraz alergenami zgromadzonymi na naskórku.Kąpiel jednakże, aby pomogła musi być odpowiednio przeprowadzona.Tutaj najlepiej porozmawiać z doświadczonym specjalistą alergologiem,który powinien doradzić – długość,temperaturę oraz „dodatki” do kąpieli. Z ogólnych zaleceń można zaznaczyć  że :

  • Powinna być stosowana 1x dziennie ale niekiedy co 2-gi dzień jeżeli są duże zmiany zapalne,lub 2x dziennie -jeżeli widzimy ,że pacjent zdecydowanie dobrze znosi kąpiele.
  • Temperatura wody – powinna być zawarta pomiędzy 30 a 35 st.C. Cieplejsza  kąpiel powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze i łatwiejszą przez naskórkową utratę wody, powoduje też większą przepuszczalność dla mediatorów zapalenia z naczyń krwionośnych i nasilenie świądu!
  • Do kąpieli należy dodawać emolienty( ogromna ilość preparatów na rynku) Oilatum, Emolium, Physiogel,  Cetaphil, Atoperal oraz wiele innych dostępnych w aptekach. Czasami dobre efekty przynosi dodanie soli z Morza Martwego do kąpieli . Ale też można dodać olej parafinowy,olej lniany,oliwę z oliwek.Nie polecany jest krochmal,jakiekolwiek mydła ,wyciągi ziołowe a zwłaszcza wysuszająca skórę kora dębowa. Wyciągi ziołowe mogą poza wszystkim działać jak alergeny .
  • Kąpiel powinna trwać od 5 do 15 minut w zależności od nasilenia stanu zapalnego.W niektórych przypadkach ,gdy stwierdzamy nadkażenie bakteryjne lub grzybicze chorej skóry , dobrze jest do kąpieli dodawać tabl.Rivanolu,lub po kąpieli chore miejsca spryskać dodatkowo Octeniseptem.
  • Musimy pamiętać ,że nie ma linii kosmetyków którą wszyscy chorzy z AZS dobrze tolerują,czasami musimy wypróbować kilka linii dermokosmetyków -aby trafić na ten najlepszy dla pacjenta.
  • Po wyjęciu dziecka z kąpieli – NIE TRZEĆ SKÓRY!Należy delikatnie dotykając osuszyć miękką pieluszką skórę,lub wilgotne dziecko zawinąć w miękki bawełniany szlafroczek. Do 5 minut po kąpieli ,delikatnie wklepując nanieść na całą skórę dobry balsam po kąpieli z emolientem ( linie dermokosmetyków jak w przypadku emulsji kąpielowych)
  • Emolienty nanosimy wielokrotnie w czasie dnia – nawet co 2-3 godziny!!!